1.10^6 = 1.77
1.08^6 = 1.59
100,000/1.77 = 56,447 using 10%
100,000/1.59 = 63,017 using 8%
so C
Your trust fund will pay you $100.000 in six years when you turn 25. A shady institute has encourage you to sign over in exchange of cash today. Would you prefer a 8% or 10% discount rate to determine value of lump sum payment ?
A. Use 8% the lump sum is $62, 741 is greater than 10% of $55,839.
B. Use 10% the lump sum is $62, 741 is greater than 10% of $55, 839.
C. Use 8% , the lump sum is $63,017 is greater than 10% of $56,447.
D. Use 10% the lump sum is $63,017 is greater than 10% of $56,447
2 answers
Thanks