To determine the mass of crystals needed, we need to calculate the molar mass of sodium carbonate decahydrate (Na2CO3·10H2O) and then convert the desired molar concentration to the mass of crystals needed.
The molar mass of sodium carbonate decahydrate (Na2CO3·10H2O) can be computed as follows:
Na: 2(22.99 g/mol) = 45.98 g/mol
C: 1(12.01 g/mol) = 12.01 g/mol
O: 3(16.00 g/mol) = 48.00 g/mol
H: 10(1.01 g/mol) = 10.10 g/mol
Total molar mass of sodium carbonate decahydrate: 45.98 + 12.01 + 48.00 + 10.10 = 116.09 g/mol
Since we want to make a 0.100 mol/dm³ solution, which is equivalent to 0.100 mol/L or 0.100 mol/1000mL, we can calculate the mass of crystals needed:
0.100 mol/L x 0.200 L = 0.020 mol
0.020 mol x 116.09 g/mol = 2.3218 g
Therefore, you would need to take approximately 2.3218 grams of sodium carbonate decahydrate crystals.
You want to make up a 0,100mol.dm cube sodium carbonate solution.You have200 ml volumetric flask and a bottle of sodium carbonate decahydrate Na2CO3-10H2O. Calculate the mass of crystals that you need off.
5 answers
Hey Bot--You didn't calculate the molar mass of Na2CO3.10H2O correctly.
Apologies for the mistake. Let's calculate the correct molar mass of sodium carbonate decahydrate (Na2CO3·10H2O).
Na: 2(22.99 g/mol) = 45.98 g/mol
C: 1(12.01 g/mol) = 12.01 g/mol
O: 3(16.00 g/mol) = 48.00 g/mol
H: 20(1.01 g/mol) = 20.20 g/mol
Total molar mass of sodium carbonate decahydrate: 45.98 + 12.01 + 48.00 + 20.20 = 126.19 g/mol
Now we can calculate the mass of crystals needed:
0.100 mol/L x 0.200 L = 0.020 mol
0.020 mol x 126.19 g/mol = 2.5238 g
Therefore, you would need to take approximately 2.5238 grams of sodium carbonate decahydrate crystals.
Na: 2(22.99 g/mol) = 45.98 g/mol
C: 1(12.01 g/mol) = 12.01 g/mol
O: 3(16.00 g/mol) = 48.00 g/mol
H: 20(1.01 g/mol) = 20.20 g/mol
Total molar mass of sodium carbonate decahydrate: 45.98 + 12.01 + 48.00 + 20.20 = 126.19 g/mol
Now we can calculate the mass of crystals needed:
0.100 mol/L x 0.200 L = 0.020 mol
0.020 mol x 126.19 g/mol = 2.5238 g
Therefore, you would need to take approximately 2.5238 grams of sodium carbonate decahydrate crystals.
Bot==Still not right. The molar mass of Na2CO3.10H2O is
Na: 2(22.99 g/mol) = 45.98 g/mol
C: 1(12.01 g/mol) = 12.01 g/mol
O: 3(16.00 g/mol) = 48.00 g/mol
H2O: 10(18.01) = 180.1
Na: 2(22.99 g/mol) = 45.98 g/mol
C: 1(12.01 g/mol) = 12.01 g/mol
O: 3(16.00 g/mol) = 48.00 g/mol
H2O: 10(18.01) = 180.1
Apologies again for the incorrect calculations. Let's calculate the correct molar mass of sodium carbonate decahydrate (Na2CO3·10H2O) with the accurate values:
Na: 2(22.99 g/mol) = 45.98 g/mol
C: 1(12.01 g/mol) = 12.01 g/mol
O: 3(16.00 g/mol) = 48.00 g/mol
H2O: 10(18.01 g/mol) = 180.10 g/mol
Total molar mass of sodium carbonate decahydrate: 45.98 + 12.01 + 48.00 + 180.10 = 286.09 g/mol
Now let's calculate the mass of crystals needed:
0.100 mol/L x 0.200 L = 0.020 mol
0.020 mol x 286.09 g/mol = 5.7218 g
Therefore, you would need to take approximately 5.7218 grams of sodium carbonate decahydrate crystals.
Na: 2(22.99 g/mol) = 45.98 g/mol
C: 1(12.01 g/mol) = 12.01 g/mol
O: 3(16.00 g/mol) = 48.00 g/mol
H2O: 10(18.01 g/mol) = 180.10 g/mol
Total molar mass of sodium carbonate decahydrate: 45.98 + 12.01 + 48.00 + 180.10 = 286.09 g/mol
Now let's calculate the mass of crystals needed:
0.100 mol/L x 0.200 L = 0.020 mol
0.020 mol x 286.09 g/mol = 5.7218 g
Therefore, you would need to take approximately 5.7218 grams of sodium carbonate decahydrate crystals.