You want to heat 1 kg of water 10 celsius and you have the following methods under consideration. The heat capacity of water is 4.184 J/K g.

(a)You can send the water through a solar collector that has an area of 1 m^2. How long will it take if the sun's intensity on the collector is 4 J/min cm^2?
(b)You can make a charcoal fire. The heat of combustion of graphite is -393 kJ/mol. How much charcoal will have to burn?

1 answer

How much heat to you need? That's
q = mass H2O x specific heat H2O x delta T.
q = 1000 x 4.184 x 10 = 41840 J

a. (4J/min*cm^2) x (100 cm/1 m) x (100 cm/1m) x # min = 41840. Solve for # min

b. C + O2 ==> CO2 + 393,000 J
(393,000/12 g C) x #g C = 393,000
Solve for #g C