22 = (9.8/2)t^2
so
t= sqrt(44/9.8)
v = 9.8 t
You stand on top a building 44 m tall with a water balloon. You drop the water balloon from rest. How fast is the balloon moving when it is halfway down the building? (assume no friction)
A.20.78 m/s
B.39.81 m/s
C.19.68 m/s
D.26.92 m/s
4 answers
im confused.... is it C?
well, is 9.8*sqrt(44/9.8) = 19.68?
V^2 = Vo^2 + 2g*d = 0 + 19.6*22 = 431.2.
V =
V =