M*g = 45 * 9.8 = 441 N. = Wt. of trunk.
Fn = 441 + F*sin33.
Fs = u*Fn = 0.55(441+F*sin33) = 242.6 +
0.3F.
(F-Fs) = M*a.
(F-(242.6+0.3F) = M*0.
F - 242.6 - 0.3 = 0
0.7F = 242.6.
F = 347 N.
You push against a steamer trunk at an angle of 33° with the horizontal . The trunk is on a flat floor and the coefficient of static friction between the trunk and floor is 0.55. The mass of the trunk is 43 kg. What is the minimum magnitude of force that will allow you to move the trunk?
1 answer