To find the unit rate, divide the total cost by the total number of minutes.
$3.36 / 14 = $0.24
The unit rate is $0.24/minute.
Therefore, the correct answer is A. $0.24/minute.
You pay $3.36 for a 14 minute phone call. What is the unit rate?
A. $0.24/minute
B. $0.38/minute
C. $0.14/minute
D. $0.03/minute
1 answer