Ask a New Question
Search
You have one type of nut that sells for $2.40/lb and another type of nut that sells for $6.60/lb. You would like to have 12.6 lbs of a nut mixture that sells for $6.10/lb. How much of each nut will you need to obtain the desired mixture?
Ask a New Question
or
answer this question
.