You have 333 mL of alkaline solution at pH = 11.1. You wish to neutralize this by reacting it with 222 mL of acid. What must be the value of the pH of the acid?
5 answers
just use the formula pH + pOH = 14.0 where pH is unknown and pOH is currently the pH given in the question because, it is a weak base.
Answer please...
thank u
answer is 2.9
answer is 2.9
I do not believe the answer is 2.9. It should be 2.9 ONLY if the volume of the base = volume of acid but it isn't. The acid is stronger than the base (222 mL vs 333 mL); therefore, the acid should be slightly lower in pH than 2.9. My calculator says 2.7.
2.9 is correct. pH = 14-11.1= 2.9