You have 25$ to spend on snacks for movie night with 4 of your friends. If inviduals boxes of raisins are $1.50 and all 5 of you want to buy your own box find the amount of money that remains per person for popcorn and a drink

1 answer

The cost of 5 individual boxes of raisins is 5 * 1.50 = $<<5*1.50=7.50>>7.50
Therefore, the remaining amount to spend on popcorn and a drink is 25 - 7.50 = $<<25-7.50=17.50>>17.50
To find the amount of money that remains per person, we divide the remaining amount by the number of people: 17.50 / 5 = $<<17.50/5=3.50>>3.50
Each person will have $3.50 remaining to spend on popcorn and a drink.