You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $3.39 or in an 15-ounce bottle for $9.99.
a) What is the price per ounce for the 5-ounce bottle? (Round to the nearest cent as needed)
b) What is the price per ounce for the 15-ounce bottle? (Round to the nearest cent as needed)
c) Is the 5-ounce bottle or the 15-ounce bottle the better buy?
1 answer
AHOOOGAHH!!