You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $3.39 or in an 15-ounce bottle for $9.99.

a) What is the price per ounce for the 5-ounce bottle? (Round to the nearest cent as needed)

b) What is the price per ounce for the 15-ounce bottle? (Round to the nearest cent as needed)

c) Is the 5-ounce bottle or the 15-ounce bottle the better buy?

1 answer

AHOOOGAHH!!