You can buy 4 oranges for $12. Set up a proportion to show how much 16 oranges would cost. this is not a mulitble choies

3 answers

omg hi
maybe try $12 times 4 because 16 is 4 times 4 I think so maybe $48
well 4 divided by 12 = 3 so 3 times 16 = 48 so yeah idk
Dear Who r y?!?!,
I would be 12 divided by 4 not 4 divided by 12 because that would be
0.33333 and that is not where near to 3.

Sincerely,
Dr. Mike Rodic Ph.D M.D D.M Psy.D