You calculate that a test tube that contains 20ul of your original sample has a protein content of 0.03mg. What was the protein concentration of your sample (mg/ml)

1 answer

To calculate the protein concentration of the sample (mg/ml), we need to divide the amount of protein (mg) by the volume of the sample (ml).

Given:
Amount of protein in the test tube = 0.03 mg
Volume of the test tube = 20 μl

First, we convert the volume from microliters (μl) to milliliters (ml):
20 μl = 20/1000 ml = 0.02 ml

Now we can calculate the protein concentration:
Protein concentration = Amount of protein / Volume of the sample
Protein concentration = 0.03 mg / 0.02 ml
Protein concentration = 1.5 mg/ml

So, the protein concentration of the original sample is 1.5 mg/ml.