To find the unit rate for each type of apple, we need to divide the price by the weight.
For organic apples:
Unit rate = Cost ÷ Weight
Unit rate = $7.50 ÷ 3lbs
Unit rate = $2.50/lb
For regular apples:
Looking at the graph, we can see that the price for 1 pound of regular apples is $1.25.
So, the unit rate for regular apples is:
Unit rate = $1.25/lb
Therefore, the unit rate for organic apples is $2.50/lb and the unit rate for regular apples is $1.25/lb.
You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each type of apple
1 answer