You buy 20 cupcakes for $15 and are going to sell them for $2 each. You want to write an expression that represents how much money you will make each day that you sell cupcakes. Which of these quantities should be represented with a variable?(1 point) Responses the amount of money you spent on the cupcakes the amount of money you spent on the cupcakes the cost of each cupcake sold the cost of each cupcake sold the number of cupcakes sold the number of cupcakes sold the number of cupcakes you bought

3 answers

The variable should represent the number of cupcakes sold.
pick one of the answers i put
The variable should represent "the number of cupcakes sold."