You buy 20 cupcakes for 15 and are going to sell them for 2 each you want to write an expression that represents how much money you will make each day that you sell cupcakes. Which of these quantities should be represented with a variable

The number of cupcakes sold

The amount of money you spend on the cupcakes

The number of cupcake’s you bought

The cost of each cupcake sold

1 answer

The number of cupcakes sold should be represented with a variable.