V^2 = Vo^2 + 2g*h = 0 + 19.6*13 = 254.8,
V = 16 m/s.
You are trying to find out how high you have
to pitch a water balloon in order for it to burst
when it hits the ground. You discover that
the balloon bursts when you have pitched it
to a height of 13 m.
With what velocity did the balloon hit
the ground? The acceleration of gravity is
9.8 m/s
2
. The positive direction is up, so the
velocity when it hits is negative.
Answer in units of m/s. Please Help
1 answer