You are shopping for apples in the produce section at Walmart. You are trying to decide which is the better deal, buying a three-pound bag of Fuji apples for $4.14 or buying three pounds of individual Fuji apples, priced at $1.24 per pound. How much does the three-pound bag of Fuji apples cost per pound?

1 answer

clearly, 4.14/3 = ____ $/lb