3 * 8 = 24
24/2 = 12
12 * 4.95 = ?
you are responsible for buying supplies for an upcoming camping trip. you can buy packages of stew that just need water added and then are heated. Each package costs $4.95 and contains enough stew for 2 people. You need to buy enough packages so that you can have stew for 3 days of the trip there will be 8 people on the trip. How many packages do you need? what is the total cost?
1 answer