Let the cost of each pizza be x.
The cost of 12 pepperoni pizzas is 12x.
The cost of 8 cheese pizzas is 8x.
The cost of 4 Hawaiian pizzas is 4x.
The total cost of the pizzas is 12x + 8x + 4x = 24x.
The total cost, including the delivery fee, is 24x + 5.50 = 184.54.
Subtracting 5.50 from both sides of the equation gives 24x = 179.04.
Dividing both sides by 24 gives x = 7.46.
Therefore, each pizza costs $7.46. Answer: \boxed{7.46}.
You are ordering pizzas for a birthday party and getting them delivered to your house. You order 12 pepperoni pizzas, 8 cheese pizzas, and 4 Hawaiian pizzas. There is a delivery fee of $5.50. If your total comes to $184.54, how much was each pizza? Assume that all types of pizza cost the same amount.
1 answer