You are given the following data.

P4(s) + 6 Cl2(g) 4 PCl3(g) ΔH = -1225.6 kJ
P4(s) + 5 O2(g) P4O10(s) ΔH = -2967.3 kJ
PCl3(g) + Cl2(g) PCl5(g) ΔH = -84.2 kJ
PCl3(g) + 1/2 O2(g) Cl3PO(g) ΔH = -285.7 kJ
Calculate ΔH for the following reaction.

P4O10(s) + 6 PCl5(g) 10 Cl3PO(g)

Similar Questions
  1. You are given the following data.P4(s) + 6 Cl2(g) 4 PCl3(g) H = -1225.6 kJ P4(s) + 5 O2(g) P4O10(s) H = -2967.3 kJ PCl3(g) +
    1. answers icon 6 answers
  2. Dr.Bob222 please helpgiven the following table of thermodynamic data substance delta HofF S PCl3 -288.07 kJ/mol 311.7 J/mol-k
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 2 answers
  3. Consider the reactionPCl3(ℓ) → PCl3(g) at 298 K. If ∆H◦ is 32.5 kJ/mol, ∆S ◦ is 93.3 J/K mol, and ∆G ◦ is 4.7
    1. answers icon 1 answer
more similar questions