You are driving your car and the traffic light ahead turns red. You applied the brake for 3.00 seconds and the velocity of the car decreases to 4.50 m/s. The car's deceleration has a magnitude of 2.70 m/s^2 during this time. What is the car's displacement?

3 answers

V = Vo + a*t = 4.50 m/s.
Vo + (-2.7)*3 = 4.5
Vo = 4.5 + 8.1 = 12.6 m/s.

D = Vo*t + 0.5a*t^2
D = 12.6*3 - 0.5*2.7*3^2 = 25.7 m.
25.65 m
this is too advanced for me bro