To find the cost per square foot, you divide the total cost by the number of square feet.
Cost per square foot = Total cost / Number of square feet
In this case, the total cost is $918.05 and the number of square feet is 215.
Cost per square foot = $918.05 / 215 square feet = $4.27 per square foot
Therefore, the cost of each square foot is $4.27 dollars.
Yoshiko is a contractor who builds houses for her clients. She buys her flooring from a supplier who has the best prices in town. Recently, she ordered 215 square feet of vinyl plank and it cost $918.05.
What was the cost of each square foot, in dollars?
1 answer