x gm og Ag was dissolved in HNO3 and the solution was treated with excess of NaCl when 2.87 g of AgCl was precipitated. find the value of x?

3 answers

2.16 gm
143.5 g AgCl contains Ag = 108

2.87 g Agcl contains Ag = (108×2.87)/143.5

Answer= 2.16 g

Thanks :) with regards from SHABAZ AHMED DAR (VIVEKANANDA KENDRA VIDYALAYA, BARAGOLAI, ASSAM)
The molecular mass of AgCl is 143.37......

143.37g AgCl contains 108 Ag.
So , 2.87 g AgCl contains (?)

then,
(2.87×108)/143.37
= 2.16

THANKS ................