Write an equation for the total cost, y in terms of the number of kites purchased x:
Y=
kites purchased
0
1
4
7
10
Total cost for kites-R-fun
$8
$12
$24
$36
$48
3 answers
Y = 4x + 8
Kites Purchased Total Cost for Windy Kites
0
$20
1
$22
4
$28
7
$34
10
$40
#7. Write an equation for the total cost, y , in terms of the number of kites purchased x :
y=
0
$20
1
$22
4
$28
7
$34
10
$40
#7. Write an equation for the total cost, y , in terms of the number of kites purchased x :
y=
y = 2x + 20