Would it take more 0.1 M HCl or 0.1 M H2SO4 to neutralize 30 ml of NaOH?

1 answer

Figure it out. Assume M NaOH is 0.1M.
NaOH + HCl ==> NaCl + H2O
millimols NaOH = mL x M = 30 x 0.1 = 3
mmols HCl needed =3.
M = mmols/mL or mL = mmols/M = 3/0.1 = 30 mL HCl

For H2SO4.
2NaOH + H2SO4 --> Na2SO4 + 2H2O
mmols NaOH = 3
mmols H2SO4 needed = 3 x (1 mol H2SO4/2 mmols H2SO4 = 3 x 1/2 = 1.5 mmols H2SO4 needed.
mL = mmols/M = 1.5/0.1 = 15 mL.