The work done can be calculated by multiplying the force and the distance, so:
Work = Force x Distance = 200 N x 10 m = 2000 Nm = 2000 Joules
Therefore, the work done by the man in pushing the box for 10 meters with a force of 200 Newtons is 2000 Joules.
The correct answer is: 2000 Joules
WORK = FORCE X DISTANCE.
If a man pushes a box using a force of 200 Newtons for 10 meters, what was the WORK?
2000 newtons/meter (Joule)
190 meters
200 meters
20 Joules
1 answer