Let's call the number of pairs of shorts William bought "s" and the number of T-shirts he bought "t".
We know that the cost of a pair of shorts is $12, so William spent 12s dollars on shorts.
We also know that the cost of a T-shirt is $3 more than the cost of a pair of shorts. So the cost of a T-shirt is $12 + $3 = $15. Therefore, William spent 15t dollars on T-shirts.
We're told that he bought 3/4 as many shorts as T-shirts, or s = (3/4)t.
We can use this information to set up an equation:
12s + 15t = 384
Substitute s = (3/4)t:
12(3/4)t + 15t = 384
9t + 15t = 384
24t = 384
t = 16
So William bought 16 T-shirts. We can use this to find the number of shorts he bought:
s = (3/4)t = (3/4)(16) = 12
William bought 12 pairs of shorts.
Now we can find how much he spent on T-shirts:
15t = 15(16) = $240
Therefore, William spent $240 on T-shirts.
William spent $384 to buy some T-shirts and shorts. The cost of a pair of shorts was $12 and a T-shirt cost $3 more than the shorts. If the number of shorts he bought was 3/4 as many as the number of T-shirts, how much did he spend on the T-shirts?
1 answer