Will bought a package of 24 juice bottles for $7.44. Which equation relates the cost, c, of a package of juice bottles to the number of bottles, b, in the package?

A. C= 0.31b
B. C= 3.10b
C. C= 3.23b
D. C= 7.44b

Also, please show how you solved!!!

1 answer

7.44/24 = 0.31