Which soda can is the best value? Circle your answer.

_________________________________
Soda Can
--------
$0.88 for 16 oz.
$2.40 for 20 oz.
$2.64 for 24 oz.
_________________________________

5 answers

Find the cost per ounce.

What is your answer?
_________________________________
Soda Can
--------
$0.88 for 16 oz. (I got $0.06)
$2.40 for 20 oz. (I got $0.12)
$2.64 for 24 oz. (I got $0.11)
_________________________________

Are these correct? If they are, then do I pick the lowest price?
Those are correct. Yes, choose the lowest price per ounce.
Thank you so much!
You're very welcome.