Which of the following cereals is the best buy?

(1 point)
28 oz. of cereal for $4.29
28 oz. of cereal for $4.29

32 oz. of cereal for $4.59
32 oz. of cereal for $4.59

36 oz. of cereal for $4.79
36 oz. of cereal for $4.79

24 oz. of cereal for $3.59
24 oz. of cereal for $3.59

1 answer

The best buy would be the 36 oz. of cereal for $4.79.