Which is the better buy? Justify each

answer.
a) 6.2 L of gas for $5.39 or 8.5 L of gas
for $7.31
b) 5 candles for $3.00 or 12 candles for
$5.99
c) 2 kg of grass seed for $1.38 or 5 kg
of grass seed for $2.79

1 answer

divide the price by the number of items to find the best unit cost