Which is the best buy?

-$12.60 for 7 bottles of Juice
-$10.98 for 6 bottles of Juice
-$18.10 for 10 bottles of Juice
-$16.38 for 9 bottles of Juice

i need help fast!!!

1 answer

divide the price by the quantity and then compare all the results.
$12.60/7 = $1.80/bottle
now do the others and choose the smallest unit price.