To determine which option is better to buy, you can calculate the cost per pound of each bag of birdseed.
For the 5-pound bag at $4.15:
Cost per pound = $4.15 / 5 pounds = $0.83 per pound
For the 6-pound bag at $5.16:
Cost per pound = $5.16 / 6 pounds = $0.86 per pound
Therefore, the 5-pound bag of birdseed for $4.15 is the better option to buy, as it has a lower cost per pound compared to the 6-pound bag.
which is better buy
a 5 pound bag of birdseed for $4.15
a 6 pound bag of birdseed $5.16
1 answer