Which box gives you more cereal for your money?

First, solve for the volume of each box of cereal. FORMULA SHEET

Second, find the UNIT PRICE for each box. PRICE/Cubic Inch. DO NOT ROUND. WRITE OUT ALL OF THE DECIMALS.

Third, compare the prices. Which box of cereal is cheaper per cubic inch?



FORMULA SHEET

CALCULATOR

(5 points)
Volume Box A =

in3
Volume Box B =
in3
Box APrice per cubic unit ($in3)=$
per in3
Box BPrice per cubic unit ($in3)=$
per in3
Which box is cheaper per cubic unit? Type A or B

1 answer

To calculate the volume of each box, you need the dimensions of each box. Once you have the volume of each box, you can find the unit price by dividing the price by the volume in cubic inches.

For example, if Box A costs $5 and has a volume of 100 cubic inches, the unit price would be $5 / 100 in3 = $0.05/in3.

You would then compare the unit prices of both boxes to determine which one is cheaper per cubic inch.
Similar Questions
  1. Box A: L=10 W=4 H=16 Box B: L 8 W=2 H=10Which box gives you more cereal for your money? First, solve for the volume of each box
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  2. 1 of 101 of 10 ItemsQuestion box A, has a height of 16 in. a width of 4 in. and a length of 10 in. Box B, has a height 10 in. a
    1. answers icon 3 answers
more similar questions