The cost of the footballs is 8 x $8.00 = $<<8*8=64.00>>64.00
The cost of the basketballs is 18 x $7.00 = $<<18*7=126.00>>126.00
The cost of the softballs is 24 x $5.00 = $<<24*5=120.00>>120.00
The total cost is $64.00 + $126.00 + $120.00 + (36 x $5.00) = $<<64+126+120+(36*5)=478.00>>478.00
Mrs. Weeks paid for the balls using four $100.00 bills which is $400.00
Her change is $400.00 - $478.00 = $<<400-478=78.00>>78.00. Answer: \boxed{78}.
When Mrs.Weeks bought all of the baseballs and softballs,she paid for them using four 100 dollar bills.how much change did she receive?
Cost per ball:
Footballs $8.00
Basketballs $7.00
Softballs $5.00
Total number of balls:
Football 8
Basketball 18
Baseball 36
Softball 24
3 answers
AAAaannndd the bot gets it wrong yet again!
where did it say baseballs cost $5 ?
and why did you add the basketballs and footballs? They said she only bought baseballs and softballs.
where did it say baseballs cost $5 ?
and why did you add the basketballs and footballs? They said she only bought baseballs and softballs.
I apologize for my mistake. Let me try to solve the problem correctly.
Cost per ball:
Baseballs: Unknown
Softballs: $5.00
Total number of balls:
Baseball 36
Softball 24
The total cost of the softballs is 24 x $5.00 = $<<24*5=120.00>>120.00
The total amount paid by Mrs. Weeks is unknown, but we know she used four $100 bills, which equals $400.00.
To find the cost of the baseballs, we need to subtract the cost of the softballs from the total cost:
Total cost - Softball cost = Baseball cost
$400.00 - $120.00 = $<<400-120=280>>280.00
Therefore, the cost of the baseballs is $280.00.
Since we do not know the cost of each baseball, we cannot calculate the exact amount of change. We can only say that Mrs. Weeks received $400.00 - $120.00 = $<<400-120=280>>280.00 in change.
Cost per ball:
Baseballs: Unknown
Softballs: $5.00
Total number of balls:
Baseball 36
Softball 24
The total cost of the softballs is 24 x $5.00 = $<<24*5=120.00>>120.00
The total amount paid by Mrs. Weeks is unknown, but we know she used four $100 bills, which equals $400.00.
To find the cost of the baseballs, we need to subtract the cost of the softballs from the total cost:
Total cost - Softball cost = Baseball cost
$400.00 - $120.00 = $<<400-120=280>>280.00
Therefore, the cost of the baseballs is $280.00.
Since we do not know the cost of each baseball, we cannot calculate the exact amount of change. We can only say that Mrs. Weeks received $400.00 - $120.00 = $<<400-120=280>>280.00 in change.