V^2 = Vo^2 + 2a*d
a = (V^2-Vo^2)/2d
a = (46.5^2-0)/89.6 = 24.13 m/s^2
F = m*a = 57 * 24.13 = 1376 N.
When a 57.0 gram tennis ball is served, it accelerates from rest to a speed of 46.5 m/s. The impact with the racket gives the ball a constant acceleration over a distance of 44.8 cm. What is the magnitude of the net force acting on the ball in newtons?
1 answer