When a 55 N stone is attached to a spring

scale and is submerged in water, the spring scale reads 30 N.
What is the density of the stone?
Answer in units of kg/m3.

2 answers

apparent weight= 55N-densitywater*g*volumestone

30=55-densitywater*g*volumestone

solve for volume stone
volumestone= 25/(densitywater*g)

density of STone= massstone/volume

= (55/g)/(25/densitywater*g)=55/25 *densitywater
A book is placed on a horizontal wooden plane that is undergoing simple
harmonic motion with an amplitude of 1.0 m. The coefficient of friction
between the book and the horizontal wooden plane is given by = 0.5.
Determine the frequency of the horizontal wooden platform when the book
is about to slip from the horizontal wooden plane.
Similar Questions
  1. A beaker of mass 1.2 kg containing 2.1 kgof water rests on a scale. A 2.2 kg block of aluminum (of density 2700 kg/m3) suspended
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 0 answers
    1. answers icon 1 answer
  2. A 22.7 kg mass attached to a spring scale restson a smooth, horizontal surface. The spring scale, attached to the front end of a
    1. answers icon 0 answers
more similar questions