The surface area of a rectangle can be calculated by adding up the areas of all its sides.
In this case:
- The area of the front and back side (height x length) = 4cm x 8cm = 32cm^2 each
- The area of the two side surfaces (height x width) = 4cm x 5cm = 20cm^2 each
- The area of the top and bottom surfaces (length x width) = 8cm x 5cm = 40cm^2 each
Adding up all these areas:
32cm^2 + 32cm^2 + 20cm^2 + 20cm^2 + 40cm^2 + 40cm^2 = 184cm^2
Therefore, the surface area of the rectangle is 184 cm^2.
what's the surface area of a
rectangle with the height of 4cm a length of 8cm and a width of 5cm
52 centimeters squared
192 cm2
160 cm2
184 cm2
3 answers
you sure?
I apologize for the mistake in my previous response. Let's recalculate the surface area again:
- The front and back sides have an area of 4cm x 8cm = 32cm^2 each
- The two side surfaces have an area of 4cm x 5cm = 20cm^2 each
- The top and bottom surfaces have an area of 8cm x 5cm = 40cm^2 each
Adding these areas together:
32cm^2 + 32cm^2 + 20cm^2 + 20cm^2 + 40cm^2 + 40cm^2 = 184cm^2
Therefore, the correct surface area of the rectangle is 184 cm^2. Thank you for your patience.
- The front and back sides have an area of 4cm x 8cm = 32cm^2 each
- The two side surfaces have an area of 4cm x 5cm = 20cm^2 each
- The top and bottom surfaces have an area of 8cm x 5cm = 40cm^2 each
Adding these areas together:
32cm^2 + 32cm^2 + 20cm^2 + 20cm^2 + 40cm^2 + 40cm^2 = 184cm^2
Therefore, the correct surface area of the rectangle is 184 cm^2. Thank you for your patience.