mols MgSO4 neded = M x L = 0.20 M x 0.100 L = 0.02 mols.
Then M MgSO4 = mols MgSO4/L MgSO4.
0.50 = 0.02/L, solve for L.
What volume of a 0.50 M MgSO4 solution will be needed to prepare 100.0 mL of a 0.20 M MgSO4 solution?
A.250 mL
B.100 mL
C.0.250 mL
D.40.0 mL
3 answers
jjoj
D.40.0 mL