what mass of NaCl is contained in 24.88g of a 15% by mass solution of NaCl in water?

1 answer

15% by mass means 15 g in 100 g solution. We can use the above and convert to 24.88 g if you wish OR
I think the easiest way to do this is to substitute into the equation for percent mass.

method 1.
15g x (24.88/100) = approx 3,7g

method 2.
(X g solute/g solution)*100 = %
(X/24.88)*100 = 15
Solve for X and I obtained approx 3.7
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. A mass of 0.630 g of NaCl is dissolved in 525 g of water.CAlculate the molality. mass of NaCl= 0.630g mass of H20= 525g molar
    1. answers icon 3 answers
  2. Determine the number of moles of NaCl in the solution.Measured Mass of NaCl: 11.69g Measured Vol of Water: 100mL Molar Mass of
    1. answers icon 1 answer
  3. I'm supposed to find the mass of NaCl in 1 L & the mass of H20 in 1 L.I'm given NaCl solution. 1% by mass. The Density is 1.071
    1. answers icon 4 answers
more similar questions