What mass of N2O5 will result from the reaction of 6.0 mol of NO2 if there is a 61.2% yield in the reaction?

2 answers

Reaction NO2 with what. O2?
4NO2 + O2 ==> 2N2O5
mols NO2 = 6.0
How many mols N2O5 will result?
That's 6.0 mols NO2 x (2 mols N2O5/4 mols NO2) = 6.0 x (2/4) = 3.0 mols N2O5.
g N2O5 = mols x molar mass = ? if the yield was 100%.
If 61.2% yield, then ? x 0.612 = x.
suicide
Similar Questions
  1. What is the reaction the following general rates describe?Rate =2(Δ[O2]/Δt) = 1/2(Δ[NO2]/Δt) = -(Δ[N2O5]/Δt) 4 NO2 + O2
    1. answers icon 1 answer
  2. CHEMICAL KINETICSThe rate of reaction 2N₂O5->4NO₂+O₂ can be written in three ways -d[N₂O5]/dt= k[N₂O5] d[NO₂]/dt=
    1. answers icon 1 answer
  3. CHEMICAL KINETICSThe rate of reaction 2N₂O5->4NO₂+O₂ can be written in three ways -d[N₂O5]/dt= k[N₂O5] d[NO₂]/dt=
    1. answers icon 0 answers
  4. For the reaction: 2 N2O5 (g) → 4 NO2 (g) + O2 (g)The experimental data for this reaction is : t = 0.0 s [N2O5] = 0.80 M [NO2]
    1. answers icon 1 answer
more similar questions