velocity = total distance/total time = 60 km/ 2 hrs
= 30 kmh
what is the velocity of a boat traveling 60 km in 2 hours?
4 answers
velocity =distance/time v=60km/2hours v=30km/h
Velocity=Displacement/Time
=60/2
=3 km/hr
(Wonder how you don't know such an answer. It is very easy)
=60/2
=3 km/hr
(Wonder how you don't know such an answer. It is very easy)
30Km/hr