To find the unit rate of bags of chips per dollar, divide the total number of bags of chips by the total cost:
8 bags / $45.87 ≈ 0.174 bags per dollar
To find the unit rate of dollars per bag of chips, divide the total cost by the total number of bags:
$45.87 / 8 bags ≈ $5.73 per bag
What is the unit rate if 8 8 bags of chip cost a total of $ 45.87 $45.87? Round your answers to the nearest hundredth.
The unit rate for bags of chips per dollar is bags per $.
The unit rate of dollars per bag of chips is $ per bag.
1 answer