What is the unit rate if 6 apples cost 12 dollars?
$18 per apple
$3 per apple
$1 per apple
$2 per apple
1 answer
The unit rate can be found by dividing the total cost by the number of items. In this case, since 6 apples cost 12 dollars, the unit rate is $2 per apple.