B. Divide by 5, for a unit price of $9.97
To find the unit price, divide the total cost by the number of items: $49.85 / 5 = $9.97
What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85?
A. Subtract 5, for a unit price of $49.80
B. divide by 5, for a unit price of $9.97
C. Divide by 5, for a unit price of $9.95
D. Subtract 5, for a unit price of $44.85
E. Multiply by 5, for a price of $249.25
1 answer