w^2 = k/m =>
k = m*w^2
=15*32^2
=15,360 n/m
E =(1/2)k*A^2
=(1/2)*15360*(.20)^2
=307 J
What is the total energy of a 15-kg mass attached to a spring oscillating horizontally with an amplitude of 20 cm and an angular frequency of 32 rad/s?
1 answer