What is the probability of randomly selecting an odd number from the numbers 1-15?

3 answers

There are 8 odd numbers between 1 and 15: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15.

The probability of randomly selecting an odd number from this list is:

Number of odd numbers / Total number of numbers = 8/15

Therefore, the probability of randomly selecting an odd number from the numbers 1-15 is 8/15 or approximately 0.53 or 53%.
12 students have an equally likely chance of being selected in a drawing at school. Eight are 7th graders and four are 8th graders. What is the probability that an 8th grader will be selected?
There are a total of 12 students, 4 of which are 8th graders.

The probability of an 8th grader being selected is:

Number of 8th graders / Total number of students = 4/12 = 1/3

Therefore, the probability that an 8th grader will be selected is 1/3 or approximately 0.33 or 33%.