To find the pressure at the bottom of the tank, we can use the formula for pressure:
Pressure = density x gravity x height
Given:
Density of water = 1000 kg/m^3
Height of water = 20 m
Gravity = 10 m/s^2
First, we need to determine the volume of water in the tank. Since the tank is half-full, the volume of water will be half of the total volume of the tank.
Let's assume the tank has a cross-sectional area of A m^2. The volume of water in the tank will be:
Volume = A x 20/2 = 10A m^3
The weight of water in the tank is given by:
Weight = Volume x Density x Gravity = 10A x 1000 x 10 = 10000A N
Since the tank is half-full, the weight of the water at the bottom of the tank will be half of the total weight of the water in the tank:
Pressure = Weight/Volume = 10000A/10A = 1000 N
Therefore, the pressure at the bottom of the tank is 1000 N.
What is the pressure due to water at the bottom of a tank which is 20n deep and half-full of water (density of water:10kgm^-2 ,g:10ms^-2
1 answer