H=8
C=36
8/(36+8) = 18.18%
you are correct
What is the percent by mass of hydrogen in C3H8?
A. 8.0%
B. 18.2%
C. 80.0%
D. 81.8%
I say B
2 answers
B is the right answer shana
A. 8.0%
B. 18.2%
C. 80.0%
D. 81.8%
I say B
2 answers