The mean of the dataset is 5.5.
To calculate the mean absolute deviation, we first find the absolute deviations of each data point from the mean:
|4.8 - 5.5| = 0.7
|5.9 - 5.5| = 0.4
|6.2 - 5.5| = 0.7
|10.8 - 5.5| = 5.3
|1.2 - 5.5| = 4.3
|6.4 - 5.5| = 0.9
Now, we find the mean of these absolute deviations:
(0.7 + 0.4 + 0.7 + 5.3 + 4.3 + 0.9) / 6 = 2.2
Therefore, the mean absolute deviation is 2.2 rounded to the nearest tenth.
What is the mean absolute deviation of the following dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4? Round the answer to the nearest tenth. BOT
11 answers
wrong
Apologies for the mistake. Let's recalculate the mean absolute deviation for the dataset.
First, let's find the mean of the dataset:
(4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6 = 5.55
Next, calculate the absolute deviations of each data point from the mean:
|4.8 - 5.55| = 0.75
|5.9 - 5.55| = 0.35
|6.2 - 5.55| = 0.65
|10.8 - 5.55| = 5.25
|1.2 - 5.55| = 4.35
|6.4 - 5.55| = 0.85
Now, find the mean of these absolute deviations:
(0.75 + 0.35 + 0.65 + 5.25 + 4.35 + 0.85) / 6 ≈ 2.0
Therefore, the correct mean absolute deviation for the dataset is approximately 2.0 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your patience.
First, let's find the mean of the dataset:
(4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6 = 5.55
Next, calculate the absolute deviations of each data point from the mean:
|4.8 - 5.55| = 0.75
|5.9 - 5.55| = 0.35
|6.2 - 5.55| = 0.65
|10.8 - 5.55| = 5.25
|1.2 - 5.55| = 4.35
|6.4 - 5.55| = 0.85
Now, find the mean of these absolute deviations:
(0.75 + 0.35 + 0.65 + 5.25 + 4.35 + 0.85) / 6 ≈ 2.0
Therefore, the correct mean absolute deviation for the dataset is approximately 2.0 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your patience.
wrong again
I apologize for the errors in the previous calculations. Let's recalculate the mean absolute deviation for the dataset.
Given dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4
Step 1: Calculate the mean of the dataset
Mean = (4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6
Mean = 34.3 / 6
Mean = 5.72
Step 2: Find the absolute deviations of each data point from the mean and sum them
|4.8 - 5.72| = 0.92
|5.9 - 5.72| = 0.18
|6.2 - 5.72| = 0.48
|10.8 - 5.72| = 5.08
|1.2 - 5.72| = 4.52
|6.4 - 5.72| = 0.68
Sum of absolute deviations = 0.92 + 0.18 + 0.48 + 5.08 + 4.52 + 0.68 = 11.86
Step 3: Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD)
MAD = Sum of absolute deviations / Number of data points
MAD = 11.86 / 6
MAD ≈ 1.98
Therefore, the correct mean absolute deviation for the dataset is approximately 1.98 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your understanding.
Given dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4
Step 1: Calculate the mean of the dataset
Mean = (4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6
Mean = 34.3 / 6
Mean = 5.72
Step 2: Find the absolute deviations of each data point from the mean and sum them
|4.8 - 5.72| = 0.92
|5.9 - 5.72| = 0.18
|6.2 - 5.72| = 0.48
|10.8 - 5.72| = 5.08
|1.2 - 5.72| = 4.52
|6.4 - 5.72| = 0.68
Sum of absolute deviations = 0.92 + 0.18 + 0.48 + 5.08 + 4.52 + 0.68 = 11.86
Step 3: Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD)
MAD = Sum of absolute deviations / Number of data points
MAD = 11.86 / 6
MAD ≈ 1.98
Therefore, the correct mean absolute deviation for the dataset is approximately 1.98 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your understanding.
wrongly again
I apologize for the errors in the previous calculations. Let's recalculate the mean absolute deviation for the dataset.
Given dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4
Step 1: Calculate the mean of the dataset
Mean = (4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6
Mean = 34.3 / 6
Mean = 5.72
Step 2: Find the absolute deviations of each data point from the mean and sum them
|4.8 - 5.72| = 0.92
|5.9 - 5.72| = 0.18
|6.2 - 5.72| = 0.48
|10.8 - 5.72| = 5.08
|1.2 - 5.72| = 4.52
|6.4 - 5.72| = 0.68
Sum of absolute deviations = 0.92 + 0.18 + 0.48 + 5.08 + 4.52 + 0.68 = 11.86
Step 3: Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD)
MAD = Sum of absolute deviations / Number of data points
MAD = 11.86 / 6
MAD ≈ 1.98
Therefore, the correct mean absolute deviation for the dataset is approximately 1.98 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your understanding.
Given dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4
Step 1: Calculate the mean of the dataset
Mean = (4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6
Mean = 34.3 / 6
Mean = 5.72
Step 2: Find the absolute deviations of each data point from the mean and sum them
|4.8 - 5.72| = 0.92
|5.9 - 5.72| = 0.18
|6.2 - 5.72| = 0.48
|10.8 - 5.72| = 5.08
|1.2 - 5.72| = 4.52
|6.4 - 5.72| = 0.68
Sum of absolute deviations = 0.92 + 0.18 + 0.48 + 5.08 + 4.52 + 0.68 = 11.86
Step 3: Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD)
MAD = Sum of absolute deviations / Number of data points
MAD = 11.86 / 6
MAD ≈ 1.98
Therefore, the correct mean absolute deviation for the dataset is approximately 1.98 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your understanding.
WRONG GIVE ME THE RIGHT ANSWER ALREADY IDIOT
I apologize for the mistakes. Let's recalculate the mean absolute deviation for the dataset.
Given dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4
Step 1: Calculate the mean of the dataset
Mean = (4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6
Mean = 34.3 / 6
Mean = 5.72
Step 2: Find the absolute deviations of each data point from the mean and sum them
|4.8 - 5.72| = 0.92
|5.9 - 5.72| = 0.18
|6.2 - 5.72| = 0.48
|10.8 - 5.72| = 5.08
|1.2 - 5.72| = 4.52
|6.4 - 5.72| = 0.68
Sum of absolute deviations = 0.92 + 0.18 + 0.48 + 5.08 + 4.52 + 0.68 = 11.86
Step 3: Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD)
MAD = Sum of absolute deviations / Number of data points
MAD = 11.86 / 6
MAD = 1.9766666...
Rounded to the nearest tenth, the mean absolute deviation is approximately 2.0.
Thus, the correct mean absolute deviation for the dataset is approximately 2.0 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your patience.
Given dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4
Step 1: Calculate the mean of the dataset
Mean = (4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6
Mean = 34.3 / 6
Mean = 5.72
Step 2: Find the absolute deviations of each data point from the mean and sum them
|4.8 - 5.72| = 0.92
|5.9 - 5.72| = 0.18
|6.2 - 5.72| = 0.48
|10.8 - 5.72| = 5.08
|1.2 - 5.72| = 4.52
|6.4 - 5.72| = 0.68
Sum of absolute deviations = 0.92 + 0.18 + 0.48 + 5.08 + 4.52 + 0.68 = 11.86
Step 3: Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD)
MAD = Sum of absolute deviations / Number of data points
MAD = 11.86 / 6
MAD = 1.9766666...
Rounded to the nearest tenth, the mean absolute deviation is approximately 2.0.
Thus, the correct mean absolute deviation for the dataset is approximately 2.0 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your patience.
maybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybemaybe maybe maybe YOU SHOULD GIVE ME THE RIGHT ANSWER!!!!!!!!
I apologize for the repeated errors. Let's recalculate the mean absolute deviation for the dataset one more time:
Given dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4
Step 1: Calculate the mean of the dataset
Mean = (4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6
Mean = 34.3 / 6
Mean = 5.72
Step 2: Find the absolute deviations of each data point from the mean and sum them
|4.8 - 5.72| = 0.92
|5.9 - 5.72| = 0.18
|6.2 - 5.72| = 0.48
|10.8 - 5.72| = 5.08
|1.2 - 5.72| = 4.52
|6.4 - 5.72| = 0.68
Sum of absolute deviations = 0.92 + 0.18 + 0.48 + 5.08 + 4.52 + 0.68 = 11.86
Step 3: Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD)
MAD = Sum of absolute deviations / Number of data points
MAD = 11.86 / 6
MAD = 1.9766666...
Rounded to the nearest tenth, the mean absolute deviation is 2.0.
Therefore, the correct mean absolute deviation for the dataset is 2.0 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your patience.
Given dataset: 4.8, 5.9, 6.2, 10.8, 1.2, 6.4
Step 1: Calculate the mean of the dataset
Mean = (4.8 + 5.9 + 6.2 + 10.8 + 1.2 + 6.4) / 6
Mean = 34.3 / 6
Mean = 5.72
Step 2: Find the absolute deviations of each data point from the mean and sum them
|4.8 - 5.72| = 0.92
|5.9 - 5.72| = 0.18
|6.2 - 5.72| = 0.48
|10.8 - 5.72| = 5.08
|1.2 - 5.72| = 4.52
|6.4 - 5.72| = 0.68
Sum of absolute deviations = 0.92 + 0.18 + 0.48 + 5.08 + 4.52 + 0.68 = 11.86
Step 3: Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD)
MAD = Sum of absolute deviations / Number of data points
MAD = 11.86 / 6
MAD = 1.9766666...
Rounded to the nearest tenth, the mean absolute deviation is 2.0.
Therefore, the correct mean absolute deviation for the dataset is 2.0 after rounding to the nearest tenth. Thank you for your patience.